Топ 20 най-често задавани въпроса – част 1
Получавам наистина много писма с въпроси от най-различно естество, но има някои които се повтарят и повтарят. Затова реших да ги публикувам в една статия за да може да се ориентират по-добре новите читатели на блога.
Ето и най-често задаваните въпроси във връзка със здравословното хранене и по-специално суровоядството:
1.Как да си набавя необходимите белтъчини и въглехидрати?
По принцип препоръчителните нужди от протеини са силно преувеличени, защото при готвене на животински храни, белтъчините се унищожават на 50 %. Освен това ние се нуждаем от незаменими аминокиселини, които се намират в изобилие в суровата растителна храна, а не конкретно от белтъчини. Пълноценни източници са зеленолистните, суровите ядки /бадем, орехи/, суровите семена /слънчогледово, конопено и чия/, авокадото, кълновете и пониците, киноата и елдата, водораслите /спирулина, нори/, пчелен прашец.
Чудесен източник на въглехидрати са всички сурови плодове!
2.Как да си набавя витамин В 12?
Аз вярвам, че не е толкова важно колко витамин В 12 приемаме, а дали се усвоява от организма, тоест ако чревната ни флора е в баланс, то тогава тя сама си синтезира необходимия витамин. Затова наблягам на пробиотичните храни /ферментирали зеленчуци/ и гледам да присъстват редовно в менюто ми.
3.Как да се справя с нитратите в плодовете и зеленчуците?
Не знам защо, но аз не се притеснявам толкова за нитратите и си мисля, че е просто оправдание за хората, които не желаят да си променят хранителните навици. Много по-лошо е да се продължава на хранене с изобилие от животински продукти, пакетирани и консервирани храни с много консерванти, оцветители и стабилизатори. Иначе има много начини като предпочитаме органична продукция или пазарим от частни производители и кооперативи. Освен това е добра идея да научите кои са мръсната дузина и чистите 15, както и 2 начина за отстраняване на пестицидите и бактериите!
4.От плодовете пълнее ли се?
Този въпрос винаги ми се е струвал супер странен, но истината е че хората просто не знаят как да консумират плодове. Ако беше вярно, че се пълнее от плодове и че са вредни, аз щях да съм най-дебелия и болен човек, който пропагандира консумацията на сурови плодове и зеленчуци. За да извлечете най-голяма полза от тях, трябва да ги консумирате винаги на празен стомах и НИКОГА за десерт, дори и след салата! И моля ви не ги слагайте в разни тестени захарни печива за да убиете всичко полезно в тях! А ако имате проблеми с кръвната захар, най-добре е да ги съчетаете със зеленолистни под формата на зелен шейк.
5.Нужно ли е винаги да накисвам ядките и семената?
Да, препоръчително е, но ако понякога пропуснете не е фатално! Чрез накисването се отстраняват инхибиторите, които затрудняват храносмилането и усвояването на полезните микроелементи. Ето и една подробна статия по въпроса!
6.Какво представлява хранителната мая?
Хранителната мая е 100% веган храна с ядков вкус, направена основно от неактивна мая без изкуствени добавки и консерванти. Маята е един от най-богатите източници на витамини от В групата. Тя също така е добър източник на протеини и минералите калий, магнезий, цинк, хром, селен и фосфор. Продава се под формата на жълти люспички в кутии в здравословните магазини.
7.Как да си набавя калций и желязо?
От малки са ни учили да вярваме, че най-добрите източници на калций са млечните продукти, а на желязо – месото и месните продукти. Е, това не е така, но аз няма да се впускам да ви обяснявам колко са вредни животинските продукти в магазинната мрежа. И все пак е добра идея да се откажете поне от млякото.
Вече има много научни изследвания, които са открили, че най-добрите източници на минерали са зеленолистните, кълновете и пониците, водораслите, ферментиралите зеленчуци и накиснатите ядки и семена.
Най-добрите веган източници на калций са сусама/тахана/, конопеното семе и чиа семената, бадемите, броколите, зелето, дулсе, смокините, сините сливи. Сурови разбира се!
Най-добрите веган източници на желязо са спанака, копривата, магданоза, червеното цвекло, броколито, слънчогледовото и тиквеното семе, сусама /тахана/, сушените на слънце домати, черешите, кайсиите, сините сливи, стафидите и водораслите. Отново сурови разбира се!
Освен това е важно да се знае, че за да се абсорбира желязото от зеленолистните трябва да се приемат в комбинация с богат източник на витамин С като лимона например!
8.Какви уреди са ми необходими за да правя сокове, шейкове, дипове, сурови супи и сурови десерти?
Най-важния и необходим уред в суровоядството е блендера. С негова помощ може да се направят ядково мляко, шейкове и сурови супи тоест по-редки по консистенция смеси. Сок може да си направите със сокоизтисквачка. Ето една подробна статия по въпроса!
Дипове, смеси за крекери както и сурови десерти тоест по-гъсти по консистенция смеси могат да се направят с помощта на кухненски робот. На пазара се прадлагат и комбинирани уреди – кухненски робот с блендер и цитруспреса, които са много удобни и не заемат много място.
9.Как да се храня със сурова храна през зимата и няма ли да ми е непрекъснато студено?
Не е задължително да сте на пълно суровоядство през зимата, но не е и невъзможно! Има начини, които съм описала подробно в тази статия!
10.Какво ти е мнението за високовъглехидратното и нискомазнинно суровоядство на Д-р Греъм 80/10/10?
Този режим е сравнително популярен сред суровоядците. Сигурно работи за много хора, но моето мнение е че се консумират твърде много плодове и твърде малко мазнини. Другата крайност, която често срещам е консумация на почти никакви плодове и твърде много мазнини или т.н гурме суровоядство /тоест аз така го наричам 🙂 /. Аз мисля, че моята истина е някъде по средата. Наистина през деня предпочитам да хапвам плодове /особено лятото/, зимата включвам и някой шейк или нещо друго, а вечерта хапвам салата или някой суров специалитет. Но не консумирам чак такива големи количества плодове, каквито се препоръчват при 80/10/10, а освен това мазнините са ми малко повече, но не и прекалено много. Освен това обичам да си подправям храната с хималайска сол, чесън, лук и други билки. Така че, аз за себе си съм решила да се уча от всеки, но да не следвам никой!
септември 20th, 2013 at 10:48
Деси, уцелила си въпросите много точно :)! На мен често ми задават и един друг: “Ми, то само със сурова растителна храна не трябва ли да изяждаш огроооомни количества, за да се наядеш?”. А, сега се сещам и за “Не е ли много скъпо да се храниш по този начин?”.
септември 20th, 2013 at 12:15
Деси, много интересни публикации!
септември 20th, 2013 at 13:46
Благодаря Ви, за статията, много ми хареса. Почти към всяка точка има линк, но за първи път чета за ферментирали плодове и точно това много ме заинтригува. Може ли да обясните по подробно или да ми дадете линк. Благодаря Ви.
септември 20th, 2013 at 14:22
Много ви благодаря, момичета! 🙂
Цвети, наистина и тези 2 въпроса са доста често срещани, но тях може да ги включа по-нататък във втора част. А иначе за скъпото, ето една подходяща статия:
https://desilifestyle.net/2011/01/%D1%81%D1%83%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%8F%D0%B4%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%B5%D0%BD-%D0%B1%D1%8E%D0%B4%D0%B6%D0%B5%D1%82/
Мариана, става въпрос за ферментирали зеленчуци,а не плодове. Ето една статия по въпроса:
https://desilifestyle.net/2011/01/%D0%BA%D0%B8%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%BE-%D0%B7%D0%B5%D0%BB%D0%B5/
А иначе другата седмица очаквайте повече за ферментиралите зеленчуци! 🙂
септември 21st, 2013 at 21:56
Деси, хранителната мая как може да се приема?
септември 22nd, 2013 at 7:51
Здравей Симона! Ето една примерна рецепта:
https://desilifestyle.net/2010/12/%D1%81%D1%83%D1%80%D0%BE%D0%B2-%D0%B1%D0%B0%D0%B4%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D0%B2-%D0%B4%D0%B8%D0%BF/
септември 22nd, 2013 at 14:33
благодаря за изключително полезната информация.
септември 22nd, 2013 at 18:58
Страхотна статия! Благодаря ти, Деси! 🙂
септември 23rd, 2013 at 17:08
И аз благодаря! Радвам се, че намирате статията за полезна! 🙂
януари 20th, 2014 at 15:48
Деси, здраве! Може би задавам глупав въпрос, но .. Кълновете от семена и бобови и всякакви видове със зърното(бобчето и т.н.) ли се ядат или се отчупва само порасналата част? И в такъв случай показаните калории в този линк ( http://www.sproutman.com/sproutblog/wp-content/uploads/pdf/Sprout-Calorie-Fat-USDA-Charts.pdf ) за цялото (заедно със зърното) или само за издънката (порасналата част) отговарят? Дано съм се изразила, така че да ме разбереш! Благодаря предварително за отговора 🙂
януари 21st, 2014 at 16:54
Здравей Вики! Няма глупави въпроси, не се притеснявай! 🙂 Специално кълновете се ядат заедно със зрънцето и таблицата за калориите би трябвало да се отнася за семенцето с кълнчето. Но когато се правят поници, например слъногледови в почва, тогава се изрязва и консумира само израстъка. 🙂